Mi is az a toklász?: A toklász egy átkozott, alattomos kis növénydarabka, mégpedig az egérárpa (Hordeum murinum) nevű gyomnövény kalászának része. Az egérárpa megnő, kalászosodik, majd úgy júliusra a kalászok kiszáradnak, elkezdenek szétesni, és részei, a termést védő toklászok mindenfélére ráakadva-beszúródva hordatják szét magukat, hogy fajtája kutyák és gazdáik bánatára minél szélesebb e világon elterjedhessen. A természet ennek eléréséhez valóban csodálatra méltó szerkezetet ötlött ki: a toklász hegyével képes befúródni, majd hegyesszögben egyirányban álló szálkái révén ezután csakis egy irányba, befelé képes fúródni-haladni a szövetekben, nehogy véletlenül is le- vagy kiessen. (A horgászhorog hegyéhez hasonlóan működik.)
A hosszúszőrű kutyák is csodálatosak, de miután a természet e két csodája összetalálkozik, szegény kutyáink jó eséllyel az állatorvosi rendelőben kötnek előbb-utóbb ki.
A toklász ugyanis ott, azon a ponton, ahol találkozik a kutyával, megindul és halad egy irányba BEFELÉ.
Hol lehet ez a pont, ahol a toklász képes a kutyába befúródni? Gyakorisági sorrendben a következő testrészekből távolítottunk már el: hallójárat, (főleg lógó fülű, hosszú szőrű kutyáknál), lábujj- és talppárna közötti, hónalji, lágyéki, péra körüli finom bőr alatti kötőszövetből, a szem kötőhártyazsákjából, orrjáratból, hüvelyből, kan kutya tasakjából, szájpadlásból a fog mellől, de gondolom, kollégáim még bőven tudnák folytatni a felsorolást.
Mik a tünetek? A fül rázása, vakarása-dörzsölése, a fej oldaltartása hirtelen kezdődik és igen erőteljes, sokszor közvetlenül a fűben való szaglászás, hancúrozás után. Ne késlekedjünk ilyenkor felkeresni az állatorvost hallójáratban lévő toklász kívülről nem látszik, viszont a fül rázásával és az idő múlásával egyre lejjebb-beljebb kerül! A toklász kis hegyes szálai a hallójáratot számos helyen felsértik, a következményes fülgyulladás is egyre súlyosabb, nem beszélve arról, hogy szinte minden mozdulatra nagyon fájdalmas szegény kutyának. A nyugtalan kutyákat márpedig a fájdalom miatt ilyenkor sok egyébként jól vizsgálható kutya is nyugtalan muszáj kissé elbódítani ahhoz, hogy az állatorvos az egész hallójáratot rendesen átvizsgálhassa. Ezért ne etessük meg kutyánkat, mielőtt a rendelőbe indulunk vele. Az állatorvosnak mindenképpen jól át kell nézni fültükrével az egész hallójáratot, ahhoz is, hogy szerencsés esetben nyugodtan kijelenthesse, hogy nincs benne idegen test. Ha a fül váladékos, akkor ezt mosásnak-tisztításnak kell megelőznie.
A lábujjak közötti kis folyton nedvező seb, mely néha lilás-fényes kis duzzanattal záródik, és a kutya állandóan nyalja július-augusztusban jó eséllyel egy toklász által fúrt sipolyjárat bejárata lesz. Itt gyakran türelemjátékkal felérő műtéttel lehet csak feltárni és megtalálni az okozót.
A hirtelen kezdődött egyoldali kötőhártyagyulladás, amelyet erős hunyorgás, sőt sokszor zárt szemrés kísér, mindenképpen indokolja, hogy helyi érzéstelenítés után a pislogóhártya elemelésével átvizsgáljuk a kötőhártyazsákot, és sokszor meg is találjuk benne a bűnös növényrészecskét. Képzeljük csak el, milyen kellemetlen, ha akár egy kis porszem a szemünkbe kerül, milyen lehet akkor, amikor egy szálkás toklász szúrja folyamatosan a kutya szemét!
Szintén hirtelen fellépő és szünni nem akaró prüszkölés, esetleg egyoldali véres orrfolyás esetében gondoljunk arra, hátha toklászt szippantott fel a kutya, amelyet szerencsés esetben a garaton keresztül lenyelhet, de sokszor csak kisebb-nagyobb műtéttel lehet eltávolítani.
Ha bárhol találunk toklászt, nem szabad abba a hibába esni, hogy annyira megörüljünk neki, hogy ne keressük tovább! Volt már, hogy 6-8 toklász került elő egy fülből, 2-3 is egy kötőhártyazsákból.
A toklász eltávolítását természetesen a következményes helyi gyulladásos betegségek kezelésének kell követnie.
Látható tehát, hogy a toklász-balesetek ellen a kutyatulajdonosok főleg a megelőzés terén tudnak és kell, hogy tegyenek, mégpedig úgy, hogy két dolgot kell rendszeresen nyírni: 1. a füvet, 2. a kutyát.
A füvet azért, hogy a pázsitfüvek ne tudjanak felkalászosodni, a kutya fülén, fültövén, lábujj- és talppárnaközökben pedig a rövid szőrben kisebb eséllyel akad meg a toklász.
|