A kutyák testbeszéde
Az régóta köztudott, hogy a kutyák hangadáshoz (morgás, ugatás, nyüszítés) viszonylag kevés alkalommal folyamodnak. Javarészt testbeszéddel „kommunikálnak”. Közismert az is, hogy a farokcsóválás, a háton hempergés, a melső lábak előrenyújtása és közben a far magasbaemelése, a hátsólábak közé bekanyarított farok, a lelapított vagy éppen „hegyezett” fül, stb. egy-egy kívánságát, akaratát vagy hangulati állapotát fejezi ki az állatnak. A testbeszéd kategóriájába tartoznak a külön elemzést érdemlő arckifejezések, különféle mimikai megnyilvánulások is. Az állat ezekkel és hasonló más testbeszédjelekkel próbál közölni valamit.
Az teszi a dolgot igazán bonyolulttá, amikor a kutya ezt egy olyan emberrel szemben teszi, aki nem ért az egészből semmit, vagy pedig egy olyan állattal szemben, akinél az adott jel teljesen mást jelent mint a kutyáknál – ilyen klasszikus eset pld. a macska. Talán a a legtragikusabb helyzet, amikor egy másik kutyával szemben alkalmazza a testbeszéd jelrendszert, de a másik kutya nem érti vagy félreérti azt. Az okok a következők lehetnek:
• Az ember által történt szaporítása során, generációkon keresztül fokozatosan kihalt belőle a testbeszéd használatának képessége.
• Az ember egy új fajtát hozott létre, amelynél csak is a külső megjelenés volt a szempont és az emberi tudatlanság miatt nem vették figyelembe azokat az anatómiai szempontokat, amelyek elengedetlenül szükségesek lennének a testbeszédhez. Pld. egy Basset szinte egyáltalán nem tudja a fülét a testbeszédénél használni, vagy egy Puli hiába ad le mimikájával jeleket, ha az úgy sem látható.
• Az emberi gyarlóság és az állatok fölötti uralkodás brutális megnyilvánulása miatt a kutya testének megcsonkítása eleve lehetetlenné teszi a normális testbeszéd használatát. A farok, vagy fül csonkítása után a kutyát megfosztotta az ember a farokcsóválás vagy fülhegyezés lehetőségétől.
•A kutya kölyökkorának úgynevezett szenzibilis fázisában (8-12 hét) a saját családjától és más kutyáktól elszigetelten élt. Neki nem volt módja a testbeszéd jelrendszert olyan magas fokon elsajátítani és gyakorolni, mint azon kutyakölyköknek, akiknek a fajnak megfelelő tartási körülmény megadatott.
• Egy traumatikus élmény, egy sokkhatás miatt csődöt mondott a testbeszéd használata. Ez lehet baleset, emberi brutalitás vagy konfrontáció egy olyan nagyobb, erősebb kutyával, aki már eleve a fent említett csoportok valamelyikébe sorolandó. |